skip to Main Content
Padání vlasů: Jak podpořit kvalitu vlasů při hubnutí.

Máte radost, že jdou kila dolů, ale zároveň se trápíte nadměrným padáním vlasů? Příčinou padání vlasů může být nový dietní jídelníček, respektive kalorický deficit. Proto je důležité při sestavování jídelníčku dbát na to, aby byl nabitý potřebnými živinami. Co by v něm nemělo chybět a jaké vitamíny prospívají vlasům?

Za padáním vlasů nemusí být jen hubnutí

Hubnutí je pro tělo určitým druhem stresu. Vše se odvíjí od toho, jak redukce váhy probíhá a do jak velkého kalorického deficitu se vaše tělo dostane. Během hubnutí totiž dojde i ke změně transportu minerálních látek a stopových prvků do tělesných tkání. Tělo se tak zbavuje nadbytečných zásob tuku, ale také třeba sodíku. Pokud vám chybí určité živiny, shodíte nejen kila, ale také vám mohou začít padat vlasy nebo se lámat nehty.

Hormonální výkyvy se projevují úbytkem vlasů

Jestliže při mytí či česání taháte z hlavy výrazně více vlasů než dříve, je něco v nepořádku a je potřeba situaci začít řešit. Na vině může u žen být celá řada hormonálních změn, které souvisí s určitými životními etapami. Padání vlasů ženy řeší v těhotenství, ale také v době po porodu nebo při kojení. Padání vlasů je časté i v období menopauzy. K řídnutí vlasů dochází i s postupujícím věkem, ale také dlouhodobým používáním nekvalitní nebo nevyhovující kosmetiky.

Další příčiny nadměrného padání vlasů

Kromě hormonálních změn nebo nevhodné vlasové kosmetiky může být důvodem ztráty vlasů také:

 • dědičnost,
 • špatný krevní oběh,
 • akutní onemocnění,
 • vysoké horečky,
 • málo železa,
 • cukrovka,
 • porucha štítné žlázy,
 • stres.

Pokud máte podezření, na některé z onemocnění, rozhodně navštivte lékaře.

Dieta si žádá pestrý jídelníček

K viditelnějšímu a razantnějšímu úbytku vlasů dochází především u žen, které hubnou rychleji nebo u nich probíhají silnější detoxikační procesy. Obecně je však problém spíše v tom, že se při hubnutí nedodržuje pestrý jídelníček, případně se konzumují nekvalitní potraviny.

Je jasné, že se z počátku učíte správně nadefinovat skladbu jídla a pracovat s oblíbenými potravinami. Učíte se jejich jednoduchou přípravu. Zhruba po 14 dnech by se tato příprava měla stát rutinou a vy byste měli do svého seznamu přidat další potraviny, se kterými se naučíte pracovat. S pestrým výběrem jídla dokážete předejít vypadávání vlasů, nekvalitní pleti nebo lámání či třepení nehtů.

Pokud dokola používáte několik vybraných potravin, šidíte svoji ideální palivovou směs, kterou je seznam potravin v doporučených kombinacích. Každý týden zařaďte do svého plánu nové suroviny a vyzkoušejte z nich připravovat jídla.

Svému tělu byste měli dodávat dostatek makroživin: bílkovin, sacharidů a tuků. Dbejte také na široké spektrum vitamínů a minerálů. Důležitý je zejména biotin neboli vitamín B7, který podporuje růst vlasů, ale také selen, zinek a vitamín C.

Dopřejte tělu dostatek času na adaptaci a vytvoření nového a přirozeného poměru výživných látek. Počítejte zhruba s několika týdny.

Čím podpořit kvalitu vlasů při hubnutí?

Při dietách byste měli dbát na to, abyste tělu dodali 3 důležité složky.

1. Proteiny

Základním stavebním prvkem buněk jsou bílkoviny neboli proteiny. Protein samozřejmě pomáhá s hubnutím, ale také posiluje tvorbu kožního pigmentu a podporuje růst vlasů. Mezi nejlepší zdroje bílkovin patří:

 • libové maso,
 • mořské plody (obsahují i omega-3 mastné kyseliny, které prospívají vlasům, nehtům i pleti),
 • mléčné výrobky,
 • luštěniny.

2. Zdravé tuky

Tuk není při dietě sprostým slovem, ale musí se jednat o zdravé tuky. Do jídelníčku tedy zařaďte oříšky, semínka, avokádo, rostlinné oleje lisované za studena nebo přepuštěné máslo ghí. Zdravé tuky jsou při hubnutí potřeba. Nedostatek tuků může způsobit hormonální nerovnováhu, která může být příčinou padání vlasů, lámání nehtů, výkyvů nálad atd.

3. Kolagen

Pro silné a lesklé vlasy, pružné nehty a mladistvou pleť je nejlepší kolagen, který patří mezi proteiny. Kvalitní mořský kolagen je obohacený o vitamín C a kyselinu hyaluronovou.

Vitamíny, které vlasům prospívají

Pokud chcete mít bohatou a zdravou hřívu nejen při dietách, dopřávejte si tyto vitamíny:

 • vitamín A – je rozpustný v tucích a má zodpovědnost za správné fungování imunitního systému. Podílí se také na obnově buněk v těle a je silným antioxidantem. S jeho konzumací se to nesmí přehánět, ve vysokých dávkách je toxický. Vitamín A podporuje růst silných a krásných vlasů. Nejlepší je ho přijímat v vitamínových doplňcích na vlasy.
 • Vitamín B6 – je rozpustný ve vodě a stará se o metabolismus bílkovin a tuků. Kromě toho také podporuje růst vlasů, protože aktivuje vlasový folikul. Rovněž má vliv na tvorbu keratinu, který vlasům dodává sílu a pružnost. Vitamín B6 je možné přijímat ve speciálních přípravcích na vlasy.
 • Vitamín E – látka je rozpustná v tucích. Jedná se o silný antioxidant, který dokáže prodloužit životnost buněk a je zodpovědný za celou řadu fyziologických procesů. Vitamín E chrání vlasy před negativními vnějšími vlivy a také zamezuje jejich vypadávání. Pořídit si jej můžete jako doplněk stravy.

Nezapomeňte jíst i při hubnutí pestře a v případě potřeby sáhněte po doplňcích, které vašim vlasům dodají potřebné vitamíny.

5/5 - (4 hlasy)

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top